Ogólnopolskie Spotkanie Sadowników
Podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Marian Zalewski uczestniczył w XV Ogólnopolskim Spotkaniu Sadowników w Grójcu. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około 600 osób oraz 75 firm związanych z branżą sadowniczą, na stoiskach których zainteresowane osoby mogły uzyskać wszelkie informacje dotyczących produktów oraz świadczonych przez te firmy usługi.
Przemawiając do zebranych Marian Zalewski stwierdził, że w sadownictwie i uprawie warzyw Polska ma wieloletni niekwestionowany dorobek, doświadczonych sadowników i najwyższej światowej klasy produkty, od jabłek po truskawki, wiśnie, maliny i pieczarki. Ubiegłe lata to także rekordowe plony owoców, zwłaszcza jabłek. ,, Ale pełnia sukcesu – powiedział – będzie wtedy, gdy wszystko sprzedamy po dobrej cenie. Z wielkim trudem, ale skutecznie odbudowaliśmy rynki wschodnie, zwłaszcza rynek rosyjski, dokąd wyeksportowaliśmy w ubiegłym roku ok. jednej trzeciej wszystkich jabłek. Aby jednak sprzedać – trzeba także profesjonalnej promocji. W 2009 r. weszła w życie ustawa o funduszach promocji artykułów rolno-spożywczych, która mamy nadzieje, będzie dobrze służyła branży sadowniczej. Trzeba zmieniać także nawyki żywieniowe. Po prostu, dobrze się odżywiać jedząc warzywa i owoce. Właśnie temu poświęcony jest program ,, Owoce w szkole”. Najważniejsze jednak to wykorzystać środki unijne adresowane do grup producenckich. To szansa na obronę naszej konkurencyjności i wzmocnienie pozycji na globalnym rynku”. Mówca podziękował pracownikom Instytutów w Skierniewicach, sadownikom i ich organizacjom, za wysiłki podejmowane na rzecz polskiego sadownictwa.
Z kolei poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP podkreślił, że szansą dla branży owocowej jest ustawa o promocji artykułów rolno-spożywczych, która weszła w życie 1 lipca ub. roku. Zaakcentował znaczenie powstawania i umacniania się istniejących grup producenckich. Tak jest u najważniejszych naszych europejskich konkurentów. Grzechem zaś będzie niewykorzystanie unijnego wsparcia finansowego. Na przykładzie dorocznych targów owocowych w Berlinie, podkreślił potrzebę uczestnictwa w ważnych międzynarodowych spotkaniach, gdzie zapadają decyzje o kontraktach.
Organizatorami jubileuszowego spotkania był Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka wspólnie ze Związkiem Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Spotkanie odbywało się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego i Marszałka Województwa Łódzkiego.
Jubileuszową konferencję otworzył prof. dr hab. Edward Żurawicz, z-ca dyrektora ds. naukowych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka.
Spotkania grójeckie od lat cieszą się ogromną popularnością wśród sadowników, głównie z rejonów: grójeckiego, wareckiego, rawskiego i skierniewickiego. Organizatorzy jubileuszowego spotkania zapewnili uczestnikom interesujące wykłady, indywidualne konsultacje z pracownikami naukowymi Instytutu oraz liczne porady fachowe dotyczące sadownictwa. Ważnym akcentem tegorocznego spotkania było wprowadzenie po raz pierwszy do programu, debaty ekspertów nt.„Grupy Producenckie jako narzędzie w rozwoju eksportu polskich owoców.”
Ministerstwo Rolnictwa