

Białe truskawki Cena truskawek Ceny skupu truskawek ceny truskawek Ceny truskawek 2011 chinskie truskawki Choroby truskawek Export truskawek Hiszpańskie truskawki Huelva Import truskawek Kampania truskawkowa Konferencja truskawkowa Mrożone truskawki odmiana truskawek Opakowania na truskawki Pierwsze truskawki Plantatorzy truskawek Pole truskwek Popękane truskawki Praca przy truskawkach Producenci truskawek Produkcja truskawek Rynek truskawek Sadownictwo San Andreas Sezon truskawkowy Sprzedaż truskawek Słodkie truskawki Truskawka truskawka 2012 Truskawka kaszubska Truskawki Truskawki deserowe Truskawki ekologiczne Truskawki mrożone Truskawki powtarzające Truskawki z Hiszpanii Truskawki z Holandii Truskawki z Niemiec Truskawki z Ukrainy Truskawkowe Uprawa truskawek Wczesne truskawki Zbiory truskawek
WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck and Luke Morton requires Flash Player 9 or better.
Podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Marian Zalewski uczestniczył w XV Ogólnopolskim Spotkaniu Sadowników w Grójcu. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około 600 osób oraz 75 firm związanych z branżą sadowniczą, na stoiskach których zainteresowane osoby mogły uzyskać wszelkie informacje dotyczących produktów oraz świadczonych przez te firmy usługi.
Przemawiając do zebranych Marian Zalewski stwierdził, że w sadownictwie i uprawie warzyw Polska ma wieloletni niekwestionowany dorobek, doświadczonych sadowników i najwyższej światowej klasy produkty, od jabłek po truskawki, wiśnie, maliny i pieczarki. Ubiegłe lata to także rekordowe plony owoców, zwłaszcza jabłek. ,, Ale pełnia sukcesu – powiedział – będzie wtedy, gdy wszystko sprzedamy po dobrej cenie. Z wielkim trudem, ale skutecznie odbudowaliśmy rynki wschodnie, zwłaszcza rynek rosyjski, dokąd wyeksportowaliśmy w ubiegłym roku ok. jednej trzeciej wszystkich jabłek. Aby jednak sprzedać – trzeba także profesjonalnej promocji. W 2009 r. weszła w życie ustawa o funduszach promocji artykułów rolno-spożywczych, która mamy nadzieje, będzie dobrze służyła branży sadowniczej. Trzeba zmieniać także nawyki żywieniowe. Po prostu, dobrze się odżywiać jedząc warzywa i owoce. Właśnie temu poświęcony jest program ,, Owoce w szkole”. Najważniejsze jednak to wykorzystać środki unijne adresowane do grup producenckich. To szansa na obronę naszej konkurencyjności i wzmocnienie pozycji na globalnym rynku”. Mówca podziękował pracownikom Instytutów w Skierniewicach, sadownikom i ich organizacjom, za wysiłki podejmowane na rzecz polskiego sadownictwa.
Z kolei poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP podkreślił, że szansą dla branży owocowej jest ustawa o promocji artykułów rolno-spożywczych, która weszła w życie 1 lipca ub. roku. Zaakcentował znaczenie powstawania i umacniania się istniejących grup producenckich. Tak jest u najważniejszych naszych europejskich konkurentów. Grzechem zaś będzie niewykorzystanie unijnego wsparcia finansowego. Na przykładzie dorocznych targów owocowych w Berlinie, podkreślił potrzebę uczestnictwa w ważnych międzynarodowych spotkaniach, gdzie zapadają decyzje o kontraktach.
Organizatorami jubileuszowego spotkania był Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka wspólnie ze Związkiem Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Spotkanie odbywało się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego i Marszałka Województwa Łódzkiego.
Jubileuszową konferencję otworzył prof. dr hab. Edward Żurawicz, z-ca dyrektora ds. naukowych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka.
Spotkania grójeckie od lat cieszą się ogromną popularnością wśród sadowników, głównie z rejonów: grójeckiego, wareckiego, rawskiego i skierniewickiego. Organizatorzy jubileuszowego spotkania zapewnili uczestnikom interesujące wykłady, indywidualne konsultacje z pracownikami naukowymi Instytutu oraz liczne porady fachowe dotyczące sadownictwa. Ważnym akcentem tegorocznego spotkania było wprowadzenie po raz pierwszy do programu, debaty ekspertów nt.„Grupy Producenckie jako narzędzie w rozwoju eksportu polskich owoców.”
Ministerstwo Rolnictwa