• Galeria

    truskawki 007 truskawki 025 truskawki 035 truskawki 054

Truskawki mrożone – ceny

Ważnymi dostawcami truskawek mrożonych na rynek europejski są Maroko, Egipt i Hiszpania. W chwili obecnej trwają tam zbiory truskawek głównie przeznaczonych na rynek świeżych owoców. Rozpoczęty już sezon zbioru może wpłynąć nieznacznie na rynek mrożonych truskawek. Zapasów mrożonych truskawek z Chin czy Maroka praktycznie już nie ma, a zapasy polskich szacowane są na kilka tysięcy ton.


Ceny mrożonych truskawek są wysokie i kształtują się na poziomie 1,65-1,75 EUR/kg. Ceny te mogą pozostać na podobnym poziomie, nawet gdy część zbiorów z Maroka, Egiptu i Hiszpanii zostanie zamrożona. Ceny truskawek mrożonych mogą utrzymać się na wysokim poziomie do momentu dostaw mrożonych truskawek od największego ich producenta w Unii Europejskiej – Polski, oraz dostaw z Chin. Polska wyeksportowała w 2011r. na teren Unii 63,2tys.ton. Dla porównania Maroko 42 tys. ton, Hiszpania 28 tys.ton, Egipt 9,8 tys.ton.

Wysokie ceny truskawek mrożonych, oraz brak zapasów może spowodować wysokie ceny truskawek w Polsce. Ważnym czynnikiem będą również szkody mrozowe, zwłaszcza na terenach, które nie były okryte warstwą śniegu podczas ostatnich dużych mrozów.

źródło: BGŻ