• Galeria

    truskawki 001 truskawki 045 truskawki 012 truskawki 007

Truskawki – sezon

Na razie nie jest źle, ale wszystko może się jeszcze zmienić. Wyjątkowo kapryśna pogoda daje się we znaki plantatorom truskawek. Ich zdaniem owoców deserowych nie powinno zabraknąć, problemy mogą mieć jedynie przetwórnie. Ale tu dużo zależy od ceny truskawki

„Chcecie żebym policję wzywał, przecież Pani wie, że Pani blokuje to wąskie gardło. „

To tak zwana strefa aktywności gospodarczej w gminie Czerwińsk. Pytanie tylko dlaczego handel odbywa się przed, a nie na targowisku?

Michał Walerysiak- wójt gminy Czerwińsk „Jeżeli 5 złotych jest za dużo, pani patrzy na tę inwestycję co zrobiliśmy, która ileś milionów nas kosztowała. Ja tego nie będę komentował bo chyba brak słów jest.”

Handlowcy wolą jednak utrudniać wjazd na targowisko niż zapłacić niewielką opłatę wjazdową. Powodów do tego, aby wyrywać sobie towar z rąk nie ma, bo truskawek na razie nie brakuje.

„Na razie są, ale będzie mało, będzie mało w zeszłym, roku było dużo więcej.”

Długo utrzymujące się chłody oraz deszcze spowodowały, że nie zawiązało się tyle owoców ile powinno. Truskawki są drobne i szybko się psują.

„Tam gdzie stoi woda i teraz słońce przypieka to truskawka trochę się parzy, no ale ogólnie nie jest źle gorzej jak jeszcze popada i przypali trochę słońce.”

„Deszcze, grady wie Pani temperatura nie ta. Teraz się troszeczkę cieplej zrobiło to wyleciały, a tak to jeszcze tydzień i po truskawce będzie.” O jakości owoców plantatorzy nie chcą nawet mówić.

„Te truskawki nie są takie jak powinny być.”

Pytanie tylko czy ten rok uda się zakończyć z zyskiem? Wszystko wskazuje na to, że są na to duże szanse, bo z cen truskawek producenci są na razie zadowoleni.

„No jeszcze tak w miarę może być skupy 3 o na razie płacą to może być.”

„No droga teraz jeszcze się trzyma w cenie. Skup 3 zł. Teraz się ceni 8 za 7 dają no nie jest jeszcze źle. A jak będzie dalej nie wiemy.” „Nakłady są duże, opryski, nawozy żeby to wszystko wypryskać to taka jest średnia cena. ”

A jedno jest pewne w tym roku będą mieli co zbierać tylko ci producenci, którzy nie żałowali środków na ochronę.

Dorota Florczyk/Agrobiznes