


Białe truskawki Cena truskawek Ceny skupu truskawek ceny truskawek Ceny truskawek 2011 chinskie truskawki Choroby truskawek Export truskawek Hiszpańskie truskawki Huelva Import truskawek Kampania truskawkowa Konferencja truskawkowa Mrożone truskawki odmiana truskawek Opakowania na truskawki Pierwsze truskawki Plantatorzy truskawek Pole truskwek Popękane truskawki Praca przy truskawkach Producenci truskawek Produkcja truskawek Rynek truskawek Sadownictwo San Andreas Sezon truskawkowy Sprzedaż truskawek Słodkie truskawki Truskawka truskawka 2012 Truskawka kaszubska Truskawki Truskawki deserowe Truskawki ekologiczne Truskawki mrożone Truskawki powtarzające Truskawki z Hiszpanii Truskawki z Holandii Truskawki z Niemiec Truskawki z Ukrainy Truskawkowe Uprawa truskawek Wczesne truskawki Zbiory truskawek
WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck and Luke Morton requires Flash Player 9 or better.
Kończą się truskawki, zaczynają poprzeczki i maliny.
Ale pogoda jak była dla producentów owoców nieprzychylna tak jest nadal. Obfite opady spowodowały, że owoce atakują choroby. Część z nich zanim zdąży dojrzeć – pęka. Niestety ceny skupu tych strat nie rekompensują.
Kiepskiego sezonu truskawkowego nic już nie uratuje. Mimo ostatnich podwyżek, oferowane za truskawki ceny i tak są o połowę niższe niż przed rokiem.
truskawki odszypułkowane zł/kg
ceny skupu
punkty skupu 1,30 – 1,40
zakłady 1,40 – 1,80
źródło IERiGŻ
Więcej szczęścia mogą mieć plantatorzy malin, tu skup dopiero się rozkręca. I chociaż maliny są tańsze niż w ubiegłym roku, to ich ceny w ciągu tygodnia wzrosły o kilkadziesiąt groszy za kilogram.
Wyjątkiem są czarne porzeczki, które kosztują więcej niż w 2008 roku. Zakłady nie mają zapasów ani koncentratu ani mrożonych owoców, dlatego popyt powinien być zagwarantowany. Kolorowe nie cieszą się już takim zainteresowaniem, a ich cena spadła w ciągu roku o ¼.
owoce zł/kg
ceny skupu w zakładach
maliny 3,00 – 3,80
porzeczki czarne 1,60 – 2,30
porzeczki kolorowe 0,80 – 1,50
źródło IERiGŻ
Lada dzień rozpocznie się skup wiśni. Po ubiegłym tragicznym dla producentów sezonie, ten ma być lepszy. Ale lepszy nie oznacza, że dobry.
Małgorzata Motecha-Pastuszko/Agrobiznes