


Białe truskawki Cena truskawek Ceny skupu truskawek ceny truskawek Ceny truskawek 2011 chinskie truskawki Choroby truskawek Export truskawek Hiszpańskie truskawki Huelva Import truskawek Kampania truskawkowa Konferencja truskawkowa Mrożone truskawki odmiana truskawek Opakowania na truskawki Pierwsze truskawki Plantatorzy truskawek Pole truskwek Popękane truskawki Praca przy truskawkach Producenci truskawek Produkcja truskawek Rynek truskawek Sadownictwo San Andreas Sezon truskawkowy Sprzedaż truskawek Słodkie truskawki Truskawka truskawka 2012 Truskawka kaszubska Truskawki Truskawki deserowe Truskawki ekologiczne Truskawki mrożone Truskawki powtarzające Truskawki z Hiszpanii Truskawki z Holandii Truskawki z Niemiec Truskawki z Ukrainy Truskawkowe Uprawa truskawek Wczesne truskawki Zbiory truskawek
WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck and Luke Morton requires Flash Player 9 or better.
Trudna sytuacja na rynku owoców w Polsce, ma już swoje kolejne skutki. Banki wstrzymują kredytowanie działalności grupom producentów rolnych. Odcięcie od tego finansowania oznacza praktycznie wstrzymanie inwestycji. W konsekwencji może się to skończyć upadkiem wielu grup.
Truskawki, wiśnie a teraz jabłka. Uprawa tych owoców okazuje się w tym roku najbardziej nieopłacalna. Ceny w skupie nie pokrywają nakładów na produkcję.
Franciszek Dziewirz, Spółdzielnia Produkcyjna Owoców i Warzyw „Nadwiślanka”: moja grupa sprzedała około 1400 ton wiśni i rolnikom płacimy po 48 groszy za kilogram. Podczas gdy koszt wyprodukowania tego kilograma to jest około 1.80 zł. – 1.90 zł.
Tracą rolnicy, tracą też grupy producenckie. Na złą sytuację na rynku zareagowały już banki, które wstrzymały się właśnie z kredytowaniem ich działalności. Dla grup oznacza to zahamowanie inwestycji w modernizację i rozwój.
Problem w tym, że w tak zwanym 5 letnim planie dojścia do uznania zobowiązały się ukończyć konkretne projekty. Bez wsparcia banków nie będzie to już możliwe.
Kazimierz Karczmarzyk, Grupa Producencka Owoców i Warzyw, Frampol: jeżeli nie zrealizuje tych zadań, a część wcześniej zrealizowała, wiec nie wykona zadania, które zostały zawarte w tym planie. I być może ARiMR zażąda zwrotu wcześniejszych uzyskanych dotacji.
Na odcięcie od kredytowania narzekają nie tylko rolnicy, ale i firmy przetwórcze. Nadprodukcja koncentratu jabłkowego na świecie, zmusza zakłady do jego magazynowania i oczekania na wyższe ceny. A to kosztuje. Przetwórcy liczą, że z pomocą rządu, banki zdecydują o uruchomieniu kredytów.
Romuald Ozimek, KUPS: te kredyty mają być przeznaczone na skup, one powinny być kontrolowane podczas całej akcji skupowej. Później również sprzedaż koncentratu powinna być z tego kredytu pod kontrolą.
Co na to banki? Te przyznają, że sytuacja jest wyjątkowa. Bo na kryzys na rynku owocowo-warzywnym nałożył się też kryzys ogólnoświatowy. A to znacznie zwiększyło ryzyko kredytowe.
Krzysztof Pietraszkiewicz, Związek Banków Polskich: my dysponujemy pieniędzmi innych ludzi. One musza być bezpiecznie ulokowane. My musimy mieć bezpieczeństwo prawne. Żeby ta grupa producencka nie rozjechała się w trakcie.
Sytuację poprawiłby dodatkowy system poręczeń i gwarancji. Sektor bankowy chce, żeby takich zapewnień udzielał resort rolnictwa. Kondycję finansową grup mogłaby też poprawić zaliczkowa wypłata unijnych dotacji.
Radosław Bełkot/Agrobiznes